DOĞUM SONRASI DEPRESYON

Uzun bir hamilelik sürecinin ardından, bebekle kavuşma anı her ne kadar büyülü bir an olsa da, anne ve bebek için de, bir dünyadan başka bir dünyaya da geçiştir aslında. Kadının anneliğe fetüsün ise dünyaya gözlerini açtığı bir süreçtir. Doğum sonrası ilk saniyeler, ilk dakikalar, ilk saatler ve ilk günler hem bebek için, hem de anne için birbirlerine alışmaları ve yeni dünyaya uyum sağlamaları için oldukça önemli zamanlardır.

Doğum sonrasının ilk günlerinde çoğu kadında bir hüzün oluşur, uzunca bir zaman bedeninde taşıdığı bebeği artık karnında değildir ve bu durumda “annelik hüznü” görülebilmektedir. Doğumdan kısa bir süre sonra yükseliş yapar; ağlama hissi, unutkanlık, sinirlilik, üzüntü, çaresizlik, yalnızlık hissi, kaygı görülebilir. Fakat bu hüzünlü durum, annenin psikolojik ruh halini ciddi ölçüde bozmaz ve iki hafta içinde kendiliğinden geçer.

Hamilelik süreci her ne kadar fizyolojik gibi görünse de, yaşanan her değişim ruhsal alana da yansır. Birçok kadın, doğum sonrası fizyolojik, psikolojik, sosyal değişimlere adapte olmakta sorun yaşamazken, bazı kişiler bu sürece uyumda hafiften şiddetliye kadar değişim gösteren psikolojik sıkıntılar yaşayabilmektedir.

Gebeliğin sona ermesi, anne ve fetüs arasındaki yakınlığın da kaybıdır. Ayrıca, ilk doğumunu yapan anneler için bebekten önceki hayatın, değişen vücut yapısının, bağımsızlığın, kişisel alanının, iş ve mesleki alanın da değişimi ve kaybıdır. Toplumun doğum ile birlikte anne adayına yüklediği roller de, doğum sonrası kadınların üzerinde baskıya neden olabilmektedir.

Doğumdan hemen sonra başlayabileceği gibi, doğum sonrası ilk 1 yıl içerisinde de ortaya çıkan ve belirtilerin 2 haftadan uzun sürdüğü, sosyal uyumun bozulduğu durumda PostPartum (Doğum sonrası) depresyon riski olduğu gözden kaçmamalıdır.

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Kişi istemsiz olarak ağlama nöbetleri geçirebilir, ağlamaklı hal olabilir

Umutsuzluk

Yetersizlik

Değersizlik duyguları

Karamsar, hüzünlü bir ruh yapısı

Kaygı ve panik durumu

Öfke, gerginlik

İçe kapanma

Uyku sorunları

Yeme sorunları (çok az ya da çok fazla yeme)

Yorgunluk

Bebeğe karşı olumsuz duygular içinde olma

Bebek için endişeli olma hali

Düşünceleri toparlayamama, unutkanlık

Hareket ve konuşmada yavaşlık

Cinsel aktivitelerde azalma

Ölüm, intihar düşünceleri gibi durumlar görülebilmektedir

Doğum Sonrası Depresyonunu Tetikleyen Etkenler

Geçirilmiş depresyon öyküsü

Kalıtımsal rahatsızlıklar

Gelişimsel özellikler

Fizyolojik değişim

Yeterli sosyal destek görememe

Eş desteğinin eksikliği

Aile içi sorunlar

Sosyoekonomik sorunlar

Ani değişim gösteren yaşam olayları ayrılık, ölüm…

Adölesan gebelik

Olumsuz beden imgesi

Beklenmeyen prematüre doğum

Plansız hamilelik

Bebeğin doğum sonrası yoğun bakımda kalması

Bebeğin bakımında hissedilen yetersizlikler

Geçmiş olumsuz hamilelik ve doğum sonrası süreci

Riskli gebelik

Kadının anne olma isteği, hamile olmasına hazır olduğu anlamına gelmemektedir. Anne olmayı istemek kadar; hamileliğe, doğuma da hem psikolojik hem fizyolojik olarak hazır olmak önemlidir. Hamilelik sürecinden memnun olan anne adayı gebelikteki değişimlere de kolay uyum sağlar.

Bu süreçte, annenin kendine olan güvenini kazanması, yalnız kalmaması; eş ve aile tarafından sosyal destek sağlanması oldukça önemlidir. Bu duygular ile baş etmekte zorlanıyor ya da bu belirtileri gösteriyorsanız, ruh sağlığı profesyonellerinden destek alarak bu duygu durum ile baş etmenize katkı sağlayabilirsiniz.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdırtanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu hata mesajını yalnızca WordPress yöneticileri görebilir

Hata: Hiçbir akış bulunamadı.

Bir akış oluşturmak için lütfen Instagram Akışı ayarlar sayfasına gidin.